Internet jest niesamowitym narzędziem, które stwarza dostęp do wielu rozwijających i edukacyjnych treści. Sieć niesie ze sobą jednak także różne zagrożenia, na które narażone mogą być w szczególności najmłodsi.
Wystarczy wspomnieć o wyłudzaniu danych, uzależnieniu od Internetu czy po prostu skutecznym rozpraszaniu w nauce. Przed tym wszystkim można jednak skutecznie chronić swoje pociechy i mieć pewność, że smartfony stymulują ich rozwój, a nie go ograniczają. Jest to możliwe dzięki aplikacji do kontroli rodzicielskiej. Poznaj szczegóły!
Smartfony w rękach najmłodszych
Widok kilkulatków ze smartfonem nikogo dzisiaj nie zaskakuje. Już najmłodsze dzieci sięgają po telefony, by oglądać bajki, grać czy korzystać z różnego rodzaju aplikacji.
Zgodnie z badaniem Krajowego Instytutu Mediów 42,3% dzieci w Polsce w wieku 4-9 lat korzysta ze smartfonów. To więcej niż wśród osób 65 lat lub starszych (33,4%). Co więcej, dzieci spędzają w Internecie w wolnym czasie średnio 4 godziny i 50 minut dziennie, a w dni wolne od zajęć szkolnych – 6 godzin i 10 minut.
Co ciekawe, według ankiety przeprowadzonej przez portal Telepolis, tylko 16% respondentów uważa, że dawanie smartfona kilkuletniemu dziecku to dobre rozwiązanie. Większość ankietowanych (82%) jest temu przeciwna lub ma wątpliwości.
Jak jest w rzeczywistości? Czy dzieci powinny używać telefonów? To kwestia osobistej oceny każdego rodzica. Nie ulega jednak wątpliwościom, że współczesny świat trudno sobie wyobrazić bez smartfonów czy umiejętności cyfrowych.
Bezpieczeństwo online – zagrożenia dla dzieci
Smartfony to świetne narzędzia – także w dłoni najmłodszych. Potencjalne zagrożenia nie sprawiają, że należy im odmawiać dostępu do telefonów i sieci. Warto jednak wiedzieć, na co uważać, by umożliwić swoim dzieciom bezpieczne używanie najnowszej technologii.
Jako rodzic musisz liczyć się przede wszystkim z następującymi zagrożeniami:
- Korzystanie ze smartfona w niewłaściwy sposób – dziecko może przeglądać treści, które negatywnie wpływają na jego samopoczucie czy rozwój. Chodzi tu o różnego rodzaju strony, ale także grupy w mediach społecznościowych czy gry.
- Zaniedbywanie obowiązków – granie w gry czy przeglądanie filmików to dla wielu dzieciaków ciekawsza aktywność niż nauka czy nawet spacer. Jeżeli nie kontrolujesz, ile czasu Twoje dziecko spędza na smartfonie i co na nim robi, po pewnym czasie może okazać się, że jego priorytety nie są właściwe.
- Kradzież danych osobowych – dziecko może nieświadomie podać swoje dane osobowe. Mogą one zostać wykorzystane do oszustwa, kradzieży tożsamości czy nękania.
- Wyłudzenia finansowe – dziecko może być namawiane do płacenia za dostęp do niektórych treści lub usług w sieci.
- Niebezpieczne znajomości – nie każda potencjalnie życzliwa osoba chce zostać przyjacielem Twojego dziecka – wręcz przeciwnie, może ona planować zrobienie mu krzywdy.
- Uzależnienie od Internetu, które może mieć negatywny wpływ na rozwój fizyczny, emocjonalny i społeczny dziecka. Dziecko przez to może zaniedbywać swoje obowiązki, izolować się od bliskich, a nawet cierpieć na zaburzenia snu czy odżywiania.
Edukacja w dziedzinie cyberbezpieczeństwa
Twoja wiedza na temat bezpieczeństwa w sieci to jedno. Musisz zadbać również o to, by Twoja korzystająca ze smartfona pociecha miała ich świadomość.
Dlatego ważne jest, aby rozmawiać z dzieckiem o zagrożeniach i korzyściach płynących z korzystania z nowych technologii, a także pokazywać dobre przykłady i wzorce.
Pamiętaj również, że edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa to proces ciągły i wymagający aktualizacji – Internet i nowe technologie w ogóle wciąż się rozwijają.
Kontrola rodzicielska jako kluczowy element ochrony dzieci w sieci
To naturalne, że martwisz się o bezpieczeństwo Twojego dziecka i zależy Ci na tym, by nie przeglądało ono nieodpowiednich treści. Z drugiej strony nie chcesz mu odmawiać możliwości korzystania ze smartfona, bez którego trudno wyobrazić sobie dziś codzienne funkcjonowanie.
Nie możesz jednak cały czas za nim stać i zaglądać mu przez ramię, by kontrolować, do jakich celów go używa. Na szczęście nie musisz – wystarczy, że zainstalujesz aplikację do kontroli rodzicielskiej.
Dlaczego warto wybrać aplikację CALMEAN Parental Control?
- Będziesz monitorować czas, jaki Twoje dziecko spędza na smartfonie i określisz limit godzin (lub minut), po przekroczeniu których otrzymasz powiadomienie.
- Zyskasz dostęp do informacji o stronach, jakie odwiedza Twoja pociecha i aplikacjach, z jakich korzysta.
- Ustalisz dzienny i tygodniowy limit czasu dla korzystania z poszczególnych aplikacji.
- Zablokujesz wybrane aplikacje.
- Sprawdzisz aktualną lokalizację swojej pociechy i zyskasz dostęp do historii odwiedzanych przez nie miejsc.
- Otrzymasz powiadomienia o niskim stanie baterii telefonu Twojego dziecka i o tym, jeżeli wyłączy ono funkcję lokalizacji.
Oczywiście ominięcie blokad jest możliwe, jeżeli zachodzi taka potrzeba – by nadal korzystać z telefonu czy konkretnych aplikacji, Twoje dziecko musi podać kod PIN. Najlepiej będzie, jeżeli ten numer będziesz znać tylko Ty.
To wszystko sprawi, że Twoje dziecko będzie korzystać z dobrodziejstw najnowszych technologii, a Ty nie będziesz drżeć w obawie o jego bezpieczeństwo i zyskasz pewność, że smartfon nie zaburza jego prawidłowego rozwoju.